“Without data, you’re just another person with an opinion”
- Edwards Deming, amerikai statisztikus, tanácsadó
Ahogyan az operatív HR-t felváltotta a 2000-es években a stratégiai HR, úgy a jelen igényeinek kiszolgálása egyre inkább elképzelhetetlen anélkül, hogy adat-vezérelt, analitikus HR-t építenénk fel. De mit is takar a manapság egyre elterjedtebb „HR Analytics” kifejezés? Röviden összefoglalva mérőszámok és elemzések készítése illetve felhasználása, a szokásos riporting és menedzsment-kiszolgáló feladatokon túl / helyett.
Regisztráció a webinárra!
Természetesen hatékony támogató eszköz nélkül nem lehet ezt kialakítani, hiszen az első lépés, hogy időt szabadítsunk fel az elemzésre, az összefüggések megkeresésére, a megfelelő kérdések megválaszolására.
Miért van erre szükség? Mégis melyiket választanánk, ha tehetnénk: Reaktív riportgyártás VAGY proaktív, előre jelző elemzések?
Ennek az új fajta HR-(szemlélet)nek legfőbb előnye amellett, hogy a rendszeres riportokat (HR Monitoring) szinte teljesen automatizálhatjuk, sokkal könnyebben és hamarabb felfedezhetők kezelendő problémák, így van időnk reagálni rá. A transzparencia beépül a szervezet működésébe az által, hogy minden összefüggés, és háttéradat elérhetővé válik.
Kérdések megválaszolása
De ez még csak a kezdet. Hiszen minden valamire való analitika egy kérdéssel kezdődik. pl:
- Milyen recruitment csatornákba fektessünk?
- Kik azok a kollégák, akik várhatóan egy éven belül felmondanak?
- Mivel érjük el, hogy a dolgozóink motiváltak/elkötelezettek maradjanak?
- Mi kerül többe - megtartani a dolgozókat vagy újakat felvenni / felvenni egy juniort és kiképezni, vagy tapasztalt szakembert felvenni magasabb bérért?
Egy adat-vezérelt HR szervezetben ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához nem kell a megérzéseinkre, személyes tapasztalatainkra támaszkodnunk. Hiszen minden információ a rendelkezésünkre áll, és csak fel kell építenünk egy megfelelő analitikát, amivel megtaláljuk a választ.

Az, hogy ilyen és ezekhez hasonló kérdéseket meg tudunk válaszolni (mert rendelkezésünkre áll az idő és a technológia) egészen más fajta döntéseket fog eredményezni.
Melyik HR szakember ne álmodott volna még egy olyan megoldásról/platformról, ami az összes felhasználandó adatunkat egyszerre tartalmazza, és ezek bármilyen struktúrában kinyerhetők, amire éppen az adott elemzéshez szükség van? Vagy arról, hogy van ideje valódi problémákat megoldani ahelyett, hogy ad-hoc riportokat gyárt éppen aktuálisan "égető" kérdések kapcsán?
Hogyan támogatja ezt a Tableau? Konkrétan létrehozható egy személyre szabott mégis közös platform, ami önkiszolgáló módon működik. Mindenki a saját igényei szerint használhatja / tovább elemezheti / részletezheti az elkészített elemzéseket.

Ezen felül a Tableau az automatizmusaival, a beépített analitikával, kalkulációkkal, vizuális elemzés lehetőségével olyan hatékonnyá teszi a rendszeres riportok elkészítését, hogy ezzel időt szabadít fel a további feladatokra. Arról nem is beszélve, hogy az elkészült elemzések minden eszközről (mobilról is) elérhetők, „live” kapcsolattal felépítve pedig minden pillanatban aktuálisak.
A webinar-on egy Tableau-ban felépített „Resource Management” dashboard segítségével áttekintjük, hogy ez az eszköz hogyan járul hozzá a hatékonyabb HR működéshez - ahhoz, hogy a HR riportgyártás helyett stratégiai partnere legyen az üzletnek és értéket teremtsen.
Amiről szó lesz:
- Előrejelzések, trendek a fluktuáció és a munkaerőfelvétel területén
- Hogyan tudunk hatékonyan tervezni és az előrehaladást monitorozni
- Hogyan tudjuk könnyebben és hamarabb felfedezi kezelendő problémákat
- Elkészült elemzések megosztása, kooperatív munka közös adatokon
- Könnyen értelmezhető és a lényegre fókuszáló megjelenítés
- Értékes felismerések ad-hoc elemzésekkel
- “What-if” analízis
- Idő alapú elemzések
- Hogyan gyorsítják és könnyítik meg az elemzést a beépített kalkulációk
Regisztráció
Addig is egy kis ízelítő az előadásról: