Április 24-e nagy nap volt a Tableau-nál. ELISSA FINK – a Tableau marketing igazgatója, aki már 10 éve részese a szoftver egyedülálló missziójának – egyenesen úgy fogalmaz, hogy az adatok új hajnala köszöntött ránk (It’s a new day for data). A Tableau Prep kiadása mellett új termékstruktúrát vezettek be, és egy új verzióval álltak elő, ami már a legfrissebb számozási mód szerint a 2018.1 „nevet” viseli. (Innen le is tudjátok tölteni, hogy kipróbáljátok az új funkciókat)
Az új verzió többek között lehetőséget ad arra, hogy közvetlenül a böngészőből kapcsolódhatunk bizonyos adatforrásokhoz, így a Tableau Online/Server felhasználók kezébe adva az elemzés folyamatát a kezdetektől a végcélig.
De más is történt a Tableau Online felületen: úgynevezett Dashboard Starter-ek kerültek feltöltésre, amik a best-practice-eket felhasználva azonnali kimutatások megjelenítését teszik lehetővé közvetlenül kapcsolódva olyan nagyvállalati eszközökhöz, mint pl. a Salesforce.
További örömhír, hogy az adatokhoz való kapcsolódásban és a megjelenítésben is kapunk új funkciókat:
- pontosabban ábrázolhatjuk a diszkrét adatainkat a „step and jump Lines” lehetőséggel
- készíthetünk egymást fedő térképeket a kettős tengely funkcióval generált és egyéni hosszúság-szélesség értékekből
- térbeli fájlokhoz kapcsolódhatunk SQL szerveren
- egy új cluster funkcióval az elmentett csoportosításokat más elemzésekben is felhasználhatjuk
De lássuk részletesen
- Kapcsolódj az adatokhoz közvetlenül a böngészőből!
Az eddig megszokott mentett adatforrásokon kívül több mint 20 adatforráshoz kapcsolódhatunk közvetlenül a böngészőből. Ezek között megtalálhatók pl. az SQL Server, az Amazon Redshift és a lokálisan tárolt Excel-táblák is. Lehetőségünk van az adatforrások összekapcsolására, és itt el is készíthetjük a vizualizációkat és a dashboard-okat – anélkül, hogy elhagynánk a böngészőt, ahol a többi elemzést is elérhetik, és publikálhatják a sajátjukat is. Mivel a felhasználók így nem hagyják el a Tableau Online / Server felületét, az adatok is ezen a biztonságos és központilag szabályozott platformon maradnak.
– kapcsolódás az adatokhoz böngészőből –
- Használd a Dashboard Starter-eket, hogy azonnal hozzájuss a válaszokhoz!
A Tableau Online / Server felületen az adatokhoz való kapcsolódási lehetőségek között nagyvállalati eszközökhöz (pl. Eloqua, Marketo, Salesforce, ServiceNow) előre elkészített dashboard-okat találunk. A piaci best-practice-ek alapján felépített összefoglalók ezek, amik a leggyakrabban feltett kérdéseinkre anélkül adnak választ, hogy saját elemzést kellene készítenünk. Viszont ez csak egy elkezdett elemzés, amit kiegészíthetünk és tovább fejleszthetünk, illetve testre-szabhatunk az igényeknek megfelelően, így minden igényt ki tudunk szolgálni vele, viszont mindenképpen egy hasznos kiindulópontot ad az elemzéseinkhez.
– Dashboard Starters –
- Új vizualizációs módok: diszkrét értékeke pontos megjelenítése vonaldiagrammon és térkép layer-ek
Ezentúl nem kell kompromisszumokat kötnünk, ha diszkrét értékek időbeli változását akarjuk megmutatni. A lépcsős és „ugróvonalas” megjelenítés lesz a megoldás. Az úgynevezett „step lines” megjelenítési móddal a változás nagyságát tudjuk kifejezni a „jump lines” a pontok közötti váltás időtartamának megjelenítésében fog segíteni. Ezekkel már könnyedén mutathatjuk meg pontosan pl. fiókmérlegadatok, készletszintű adatok vagy éppen kamatlábak időbeli változását.
– Step&Jump Lines –
Az új térképfunkció segítségével pedig többrétegű térképet hozhatunk létre térbeli adatok egyszerű megjelenítésére és elemzésére. Kombinálhatunk generált és egyéni hosszúság és szélesség adatokat is.
– többrétegű térkép –
- Még több lehetőség az adatmanipulációra
Lehetőség van közvetlen kapcsolatra az SQL szerverrel a térbeli adatok esetén is. Élő kapcsolat megtartásával custom SQL-ek segítségével végezhetünk térbeli műveleteket és földrajzi elemzéseket.
– földrajzi elemzések custom SQL-el –
A mentett cluster-eket több elemzésben is felhasználhatjuk. Ezek is frissülnek az adatok frissítésekor így biztosak lehetünk benne, hogy a legaktuálisabb csoportosítást látjuk az elemzésünkben.
– újra-felhasználható cluster-ek –
További izgalmas új funkciók a Tableau-ban a bevezetésük sorrendjében itt.
A poszt készítéséhez az alábbi oldalak voltak a segítségemre: VisualDataAnalytics, Start your analysis…, It’s a new day for data, Visual Analytics