Szeptemberben megjelent a Tableau legújabb verziója a Tableau 10.4, aminek az újdonságai között találjuk
- az adatforrások hitelessé minősítését,
- olyan lehetőségeket, amik megkönnyítik a közös munkát és a kommunikációt a csapattagok között,
- továbbfejlesztett térképes megoldásokat ahhoz, hogy teljes mértékben testreszabott útvonalakat és úthálózatokat tudjunk ábrázolni,
- a vizualizációnk külső megjelenésének tökéletesítését támogató keret és távolságbeállításokat a dasboardokon, valamint
- egy olyan mentési opciót, amivel lehetővé tehetjük, hogy előző verziószámú Tableau Servereken is megnyithatók és szerkeszthetők legyenek a fájljaink
Lássuk ezeket részletesen.
Kezdjük az elemzést hiteles, tanúsítvánnyal rendelkező adatokkal
Minden elemzés első nagyon fontos lépése, hogy a megfelelő aktuális és megfelelő minőségben rendelkezésre álló adatokkal kezdjünk el dolgozni. Ennek érdekében a 10.4-es verziójú Tableau Server lehetővé teszi az adatgazdáknak, hogy a megfelelően előkészített adatokat megjelöljék – tanúsítsák, hogy ezek megfelelnek az elemzésekhez elvárt adatminőségnek.

A folyamatos fejlesztések alatt a Tableau legújabb verziói mindig igyekeznek egyre „smart”-abb megoldásokat kínálni. Ebben a verzióban ide tartozik az is, hogy machine learning segítségével a Tableau adatforrásokat javasol nekünk az aktuális elemzésünkhöz – segítve ezzel, hogy gyorsabban átlássuk, hoyg mire leet szükségünk.

Egy új „konnektor” is bekerült ebbe a verzióba, így a további 66 kapcsolódási lehetőség mellett mostmár a Denodo connectort is megtaláljátok. Továbbá új autentikációs lehetőségek kerültek beépítésre Spark SQL és Presto adatkapcsolatokhoz még nagyobb szabadságot nyújtva az adatokhoz való kapcsolódásra, bárhol is legyenek azok.
Elemzők közötti együttműködés és közös munka támogatása
A legújabb lehetőségekkel kihasználhatjuk az elemző csapaton belüli együttműködés minden előnyét. A kommentelés egyszerűsége, és a snapshot-ok csatolása új szintre emeli az analitika iránti elköteleződést a szervezeten belül.
A lementett képernyőképekkel az elemzők könnyedén megmutathatják egymásnak a saját verziójuk/ötleteik előnyeit az aktuális szűrésekkel, kiemelésekkel, interakciós lehetőségekkel.

A lementett állapotra kattintva, és engedélyezve a korábbi változtatásokat onnan folytathatjuk a munkát, ahol a munkatársunk abbahagyta, közben pedig kérdéseket tehetünk fel – ott helyben az elemzésen belül – kihazsnálva ezzel a közös platform minden előnyét.
Mélyebb elemzési lehetőségek térinformatikai és statisztikai elemekkel
Az új térbeli ábrázolási képességek kerültek a Tableau 10.4-be azzal, hogy a térbeli fájlokkal lineáris geometriai műveleteket végezhetünk. Annak érdekében, hogy még egyszerűbben tudjunk térbeli fájlokhoz kapcsolódni fejlesztések történtek a Web Data Connector-ral kapcsolatban is, így már importálhatunk pontokat, vonalakat, poligonokat tartalmazó fájlokat közvetlenül a webről közvetlenül kapcsolódva a GeoJSON-hoz.

Azoknak, akik az elemzéseket Data Enginier / Data Scientist szinteken végzik MATLAB modelleket építettek be az előrejelzések kiterjesztése érdekében. Ettől függetlenül továbbra is működik az a megoldás is, hoyg MATLAB-ban készítjük elő adatot, és utána exrtact-ként töltjük be a Tableau-ba további elemzés céljából.

A tökéletes dashboard-ok
elkészítését a 10.4 keretezési, háttér- és térköz beállítási lehetőségekkel támogatja, amik ebben a verzióban egyszerűen és egységesen elérhetők minden konténerhez a „layout” fülön.

Desktop upgrade Server upgrade nélkül
A 10.4-es verzióra való upgrade-elés a Desktopokat nem akadályozza abban, hogy publikáljanak a Serverre abban az esetben sem, ha ott még nem történt meg az upgrade (minimum 10.2-es verziójú szerverek esetében)
Ez volt az újdonságok összefoglalója, de ha valamelyikről részletesebben olvasnátok, ajánlom figyelmetekbe az alábbi linkeket:
· Tableau 10.4 beta announcement
· Dashboard spacing
· Downgrade and publish to Tableau Server
· Certification and data source recommendations
· Discussions
· MATLAB integration
A poszt a Tableau a 10.4 érkezését bejelentő blogbejegyzése alapján készült.