Hogyan válasszunk ábrázolási módot?
A következő posztokban három technikát szeretnék bemutatni a következő néhány blogposztban, ami megkönnyítheti a megjelenítés módjának kiválasztását:
- Az "5 kérdés" módszere
- Chartválasztó-mátrix (a következő blogposztban írok róla)
- Chartválasztó-diagram (Dr. Andrew Abela-tól) (a következő blogposztban írok róla)
Mindegyik hasznos, és az eredmény mindhárommal ugyanaz, viszont más-más gondolkodási struktúrához alkalmazkodnak, így mindenki kiválaszthatja azt, amit a legkönnyebben tud alkalmazni.
Emellett minden diagramhoz tartozik egy videó arról, hogy ezeket hogyan lehet elkészíteni Tableau-ban. A videók elején a legegyszerűbb elkészítési módokat próbálom bemutatni, utána pedig némi formázással és további lehetőségekkel toldottam még meg őket.
Mielőtt belekezdenénk megjelenítési módok kiválasztásába szeretném felhívni a figyelmet néhány dologra, amit a vizualizáció minden lépésénél szem előtt kell tartani. Összefoglaló nevükön, az Emberi Értelmezés Alapelvei:
- Elemek egymástól való távolsága
/Közeliség/: ha egy ábrán elemeket egymáshoz közel látunk, agyunk automatikusan egy csoportként (összetartozóként kezeli ezeket)
- Hasonlóság: a hasonló elemeket minden esetben összetartozónak érezzük, legyen szó formai, szín-, méret-beli vagy irány szerinti hasonlóságról.

- Körülhatárolás: ha az elemek egy csoportja keretben van, csoportnak érzékeljük őket. Például, ha
egy ’scatter plot’-on referencia-vonalat használunk, hogy elkülönítsük a 20% alatti és feletti elemeket, a közönség azonnal érti, hogy két külön csoportról van szó.
- Zártság/Bezárás: Ha felrajzolunk egy formát, ami csak majdnem zárt, az az értelmezéskor egyértelműen zártként épül be.

- Folyamatosság: ha több objektum egymáshoz van igazítva, folyamatosnak érezzük őket – tudjuk, hogy valamiféle folytonosságot fejeznek ki

- Kapcsolat: ha az elemeket vonallal összekötjük, egyértelműen csoportot alkotnak azok számára, akik látják az ábrázolást, összetartozóként értelmezik őket.

Az „5 kérdés módszere”
- Értékeket akarok összehasonlítani?
Az alábbi ábrázolási formák tökéletesen alkalmasak elemek összehasonlítására. Könnyen kiemelhetők rajtuk az adathalmaz magas és alacsony értékei, és jól ábrázolható ezek egymáshoz való viszonya.
- Oszlopdiagram készítése -
- Vonaldiagram készítése -
- „Bullet” típusú megjelenítés
- bullet chart készítése -
- Valaminek az összetételét szeretném megmutatni?
A következő elemeket akkor használd, ha azt szeretnéd megmutatni, hogy hogyan építik fel a részek az egészet, hogyan viszonyulnak az egészhez (és egymáshoz – de nem ez a lényeg ennél az ábrázolási csoportnál). Például, ha a weboldalt mobilon keresztül elérők arányát akarjuk megmutatni az összes látogatóhoz képest; vagy az összes eladást szeretnénk ábrázolni annak tükrében, hogy melyik sales-es kolléga hogyan veszi ki a részét az értékesítésből.
- kördiagram készítése -
– treemap & bubble chart készítése –
- Stacked-column (magyarul valószínűleg úgysem értené senki, hogy mire gondolok…)
– stacked column chart készítése –
- Adatok eloszlását vizsgálom?
Ezek az elemek segítenek megtalálni a szélsőértékeket, tendenciákat, átlátni a tartományt, amiben az adataink elhelyezkednek. A teljes kép kialakításhoz elengedhetetlenek ezek az ábrázolási formák az adatok megismerése során.
- Oszlopdiagramok
- Vonal diagramok
- Scatter Plot
– scatter plot készítése –
– box-and-wisker plot készítése –
– hisztogram készítése –
- Trendeket keresek az adathalmazban?
A következő típusok rendkívül hasznosak, ha az adataid mozgását szeretnéd vizsgálni bizonyos időintervallumon belül:
- Vonal diagramok
- Dual-Axis Line
– mérőszámok ábrázolása közös tengelyen –
- Az adatok közötti kapcsolatot szeretném jobban megérteni?
Amikor azt keressük, hogy adott változó hogyan hat a többi változóra, az alábbi megjelenítési formákat érdemes elővenni:
- Vonaldiagram
- Scatter Plot
- Heatmap
– heatmap készítése –
– highlighted table készítése –
További diagrammok felhasználási területei:
Gantt chart – tipikus megjelenítési módja a projektek feladatokra bontásának. Akkor használjuk, ha események, tevékenységek hosszát szeretnénk ábrázolni
Térkép – természetesen a földrajzi adatok megjelenítésére való 😉 Legnagyobb előnye viszont, hogy olyan összefüggések fedezhetők fel a használatával, amik más elemzések során nem lennének láthatók. Olyankor használjuk ezt a megjelenítési módot, amikor a földrajzi eloszlásnak jelentősége van.
– térképez elemzés készítése –
Felhasznált irodalom: https://www.interworks.com/blog/ ; http://onlinehelp.tableau.com/current/pro/desktop/en-us/help ; Hubspot.com/ChoosingCharts
Ha kipróbálnád magad élesben, minden Tableau termék esetében „free trial” áll rendelkezésre. Letöltheted, és a segítségével elkezdheted mélyebben megismerni saját adataidat.
Amennyiben pedig továbblépnél és szeretnéd ezekből a lehetőségekből a mindennapi munkában minél többet hasznosítani, keress fel minket az elérhetőségeink valamelyikén, és mi segítünk megtalálni azokat a területeket, ahol a legnagyobb üzleti hasznot realizálhatod egy ilyen eszköz használatával, természetesen szakmai támogatást nyújtunk a bevezetéshez